Hea elukeskkonna loomise ja kestmise üks oluline eeldus on kvaliteetne ja toimiv üldplaneering. Üldplaneering on valla ruumilise arengu kavandamise üks peamine alusdokument, mille abil on võimalik seada arengu pikaajalisi eesmärke. Vormsi vallavolikogu algatas Vormsi valla uue üldplaneeringu koostamise 20. mail 2022 (vaata volikogu ostust SIIT). Vormsi valla üldplaneeringut ja selle keskkonnamõju strateegilist hindamist aitab konsultandina koostada OÜ Kobras.
Vormsi valla üldplaneeringu koostamise juhtkomisjoni kuuluvad: Tanel Viks (komisjoni esimees), Jaak Kaabel (komisjoni aseesimees), Kata Varblane, Ivo Sarapuu, Arvo Allik, Henry Timusk ja Madli Paulus.
VORMSI VALLA ÜLDPLANEERINGU ESKIISI AVALIKUSTAMINE (13.05.2024 – 18.06.2024)
Olete oodatud üldplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise eelnõude avalikku väljapanekut kokkuvõtvale avalikule arutelule 2. augustil 2024 kell 14.00 Vormsi koolimajas.
- Vormsi valla üldplaneeringu ja KSH aruande eelnõule esitatud ettepanekute vastused (18.07.2024)
- Vormsi valla üldplaneeringu ja KSH aruande eelnõule esitatud ettepanekud (18.06.2024)
Avalikustamiseks välja pandud üldplaneeringu eskiisi tutvustus toimus Vormsi rahvamajas reedel, 17. mail algusega kell 14.00. Ülekannet saab vaadata siit või lugeda lühikest kokkuvõtet.
Kaardimaterjal:
- Asustusüksuste lahkmejoone muudatuse ettepanek
- Loodus ja kultuur
- Maakasutus ja taristu
- Hullo küla lahenduse väljavõte
Üldplaneeringu seletuskiri (eelnõu, 13.05.2024)
Vormsi valla üldplaneeringu keskkonnamõju hindamise aruanne (eelnõu, 13.05.2024)
Alusuuringud
- Rannaalade analüüs korduva üleujutusala määramiseks (oktoober 2023)
- Vormsi asustuse kujunemine (Minea Kaplinski-Sauk, veebruar 2024)
- Vormsi rohevõrgustiku analüüsi aruanne (Lauri Klein, aprill 2024)
**********************************************************************************************************
ÜLDPLANEERINGU KOOSTAMISE AJARAAM:
Sissejuhatav arutelu leidis aset 25. augustil Vormsi rahvamajas. Tutvustati esmaseid analüüsitulemusi ja koguti Vormsi inimeste mõtteid planeeringu võimalike lahenduste osas.
augustist 2023 – veebruarini 2024 toimusid rahvamajas arutelud erinevatel teemadel: külasüdamed, detailplaneeringu kohustus; planeeritud maakasutus – juhtotstarvete määramine (3.11.2023); tehnotaristu, taastuvenergia, teedevõrk ja teede avalik kasutus; matkarajad; külasadamad (1.12.2023); väärtuslik põllumajandusmaa; väärtuslik maastik; esmane rohevõrgustiku analüüs; miljööväärtuslikud alad; vaated; kohaliku kaitse objektid (5.01.2024); maakasutuse- ja ehitustingimused; muud jooksvad teemad (2.02.2024).
märts – mai 2024 valmib eelnõu ja see avalikustatakse tutvumiseks: Vormsi valla üldplaneeringu ja KSH eelnõu pannakse avalikult välja Vormsi valla veebilehele ja pabermaterjalil on võimalik sellega tutvuda ka Külamajas, vallavalitsuse ruumides. Väljapanekust teavitatakse, et võimalikult paljud huvipooled saaksid sellega tutvuda ja oma ettepanekud esitada;
mai-juuni 2024 on ettepanekute esitamise aeg ja toimuvad arutelud: toimuvad arutelud, esitada saab ettepanekuid eelnõu täpsustamiseks, muutmiseks. Ettepanekuid kaalutakse ja neile antakse tagasisidet. Nii on soovituseks ka kõigile senistele aktiivsetele kaasamõtlejatele kindlasti märtsikuus avaldatava materjaliga tutvuda. Seni välja toodud ootused, mis puudutavad kitsamaid teemasid, konkreetseid piirkondi või üksikjuhtumeid on eelnõus põimitud tervikuks, arvestades üldplaneeringu väärtusi ja koostamise põhimõtteid ning pidades silmas kogu saart.
Eelnõu avalikustamine on plaanitud 13. mai 2024 – 18. juuni 2024. Et põhilahendust tutvustada ja peale avalikustamist laekunud kommentaaridele, ettepanekutele tagasisidet anda, on kavas kaks avalikku arutelu:
- 17. mai kell 14.00 – 17.00: üldplaneeringu eskiisi tutvustamine
- 2. august: tagasiside arvamustele ja ettepanekutele
august-detsember 2024 esitatakse üldplneeringu eelnõu kooskõlastamiseks erinevatele asutustele, naaberomavalitsustele, ettevõtetele. Kellele täpselt, saab uurida kaasamise kavast. Kooskõlastusringi järel valmib korrigeeritud materjal, mis esitatakse Vormsi Vallavolikogule vastuvõtmiseks;
märts 2025 arutab Vormsi Vallavolikogu üldplaneeringut ja KSH-d ning võtab selle vastu. Seejärel toimub taas avalikustamine, kooskõlastamine. Näiteks kui üldplaneering näeb ette taotlust ehituskeeluvööndi vähendamiseks, toimub selle taotluse lõplik kooskõlastamine selles etapis.
Kogu materjal saadetakse Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumile ülevaatamiseks, kes kontrollib üle, et üldplaneering läheb kokku kõrgema tasandi planeeringutega ning selle koostamise protsess on toimunud reeglitekohaselt.
Kui kõik laabub plaanipäraselt, saab Vormsi Vallavolikogu uue üldplaneeringu kehtestada oktoobris 2025.
TUTVU KA:
- Vormsi rannaalade analüüs (ehituskeeluvööndi vähendamise ettepanekute aluseks)
- Üldplaneeringu eskiisi koostamisel esitatud ettepanekud
- Töörühma (vaata koosseisu) koosolekute memod
- Üldplaneeringu lähteseisukohtadele ja keskkonnamõju strateegilise hindamise programmile antud tagasiside koondtabel
- Vormsi üldplaneeringu lähteseisukohad ja keskkonnamõju strateegilise hindamise programm (juuni 2023)
- Vormsi valla üldplaneeringu koostamise kaasamise kava (jaanuar 2024)
Vormsi valla üldplaneeringu põhieesmärk on valla territooriumi ruumilise arengu põhimõtete ja suundumuste määratlemine kooskõlas Vormsi valla arengukava visiooni ja strateegiliste eesmärkidega.
Üldplaneering on vajalik, et luua eeldused hea ning turvalise elukeskkonna loomiseks, ühtselt toimiva rohestruktuuri ja väärtuslike maastike hoidmiseks, kogukondlikke väärtusi kandva ruumi säilimiseks ning valla strateegiliste eesmärkide täitmiseks vajaliku maareservi, taristu ning korrastatud teedevõrgu tagamiseks. Ruumiotsuseid kujundab üldplaneering maakonnaplaneeringus seatud suundumuste abil.
Üldplaneeringu koostamisel tehtavate või suunatavate otsustega on seotud enamik saare elukeskkonda ja selle kvaliteeti mõjutavaid valdkondi: eluasemed, maa ja teiste ressursside säästlik kasutus, teenindavate taristute asukohad, üldised ehitustingimused, rahva tervis, majandus, jne. Olemuselt on üldplaneering eelkõige kokkulepete ja reeglite kogum, mis annab suunised sellest, kuidas Vormsi valda arendada, millised on põhimõtted maa kasutamisel ja ehitamisel, kuhu kavandada elamu-, äri- või tootmispiirkondi, kuidas hoida loodusmaastikke ja väärtuslikku põllumaad, kuidas tagada vaba juurdepääs rannaalale ja lautrikohtadele, kas vähendada või hoopis suurendada ranna või kalda ehituskeeluvööndit. Üldplaneering reguleerib miljööväärtuslike alade ja kohaliku tähtsusega kultuuripärandi säilitamist ja seda, kuhu kavandada teid või tehnorajatisi. Üldplaneeringuga saab lahendada ka muid ülesandeid.
Üldplaneeringuga kavandatavate tegevuste eeldatava mõju väljaselgitamiseks ja kirjeldamiseks algatas volikogu ka keskkonnamõju strateegilise hindamise. Keskkonnamõju hindamisega saab analüüsida vältimis- või leevendusvõimalusi, et erinevate ülesannete täitmisel leiaks planeering parimad lahendusvariandid.
TOIMUNUD ARUTELUDE KOKKUVÕTTED, SLAIDID JA MUUD TAUSTAMATERJALID:
- Vormsi_ehitustingimused_ettekanne avalikult arutelul (Teele Nigola, Kobras OÜ, veebruar 2024)
- Ettekanne “Vormsi valla väärtusliku ajaloolise miljööga alad ning saare ehitustingimused” (Minea Kaplinski-Sauk, 2.02.2024)
- Vormsi väärtused – ettekanne avalikul arutelul (Teele Nigola, Kobras OÜ, jaanuar 2024)
- Vormsi taristu – ettekanne avalikul arutelul (Teele Nigola, Kobras OÜ, detsember 2023)
- Vormsi maakasutus – ettekanne avalikul arutelul (Teele Nigola, Kobras OÜ, november 2023)
- Ehituskeeluvööndi teemaline infotund (Anne Sula, 14.12.2023)
- Sadamatüüpide liigitus (Kobras OÜ, detsember 2023)
- Teede liigitus (Kobras OÜ, detsember 2023)
- 27. august 2022 Vormsi koolituskeskuses: väärtused ja põhimõtted üldplaneeringus
- Tingimused: Lääne maakonnaplaneering 2030+
- Lauri Klein – Rohevõrgustik – kellele ja milleks?
Kehtiva Vormsi valla üldplaneeringu ja detailplaneeringud leiab menüüst Valitsemine > Planeeringud