ARKIV / ARHIIV: Öppna Ormsö-kistan! / Avagem Vormsi kirst! 2022

Du kan skriva till oss /
Meile saab kirjutada:
ormsokistan@gmail.com

Värdar för mötesplatsen /
Kohtumispaiga võõrustajad
2022

Sofia Joons Gylling, Helsingfors
Elisabeth och/ja Peter Hedfors, Jönköping/Kärrslätt
Egon Erkmann, Sviby
Marju Tamm, Rumpo
Claes Hemlin, Stockholm/Rälby
Anna-Karin och/ja Jan Rönnberg, Stockholm/Rälby

Med stöd av / Toetajad
2022

Vormsi Kodukandi Ühing (VKÜ) / Ormsö Hembygdsförening (OHF)
Estlandssvenska kulturförvaltningen / Eestirootslaste Kultuuriomavalitsus
Estlandssvenskarnas kulturförening (SOV)
Ormsö kommun / Vormsi vallavalitsus
Aibolands Museum / Rannarootsi Muuseum
Rumpo Mäe Talu

Sammanfattning

Januari 2023

Här kommer det dokument från dagen som planeringsgruppen ställt samman. Vi har samlat anteckningar från de olika grupperna och samtalen i storgrupp.

Vi hoppas att dokumentet ska vara en hjälp för oss att arbeta vidare för att fördjupa kultur-arv och kultur-ärvande på Ormsö. Skicka det vidare till fler som du tror kan vara intresserade!

Tryck HÄR

Presentationen är på estniska och svenska.

Tisdag 26 juli 2022
Hembygdsgården i Sviby
Ormsö

Kl 11.00-17.00 Mötesplats
Kl 18.30 Fest med mingel, mat och öppen scen


Hur var det att leva på Ormsö förr?
Vem har bott här?
Vet du något om Ormsö som fler borde få veta?
Vill du vara med och upptäcka mer?


Ormsö-kistan är en symbol för Ormsös historiska rötter, liv och kultur. Den röda kistan packades av många med det viktigaste när man under andra världskriget flydde till det nya hemlandet Sverige. Symboliskt skulle vi kunna säga att den samtidigt packades med minnen.

Endast några få som föddes på Ormsö innan flykten finns kvar i livet. Däremot har släktingar, vänner och i vissa fall även arkiv och museer ärvt berättelser om vardag och fest, visor, fotografier, textilier och brev. Böcker och artiklar har skrivits. Musik, visor och folkliga koraler från Ormsö har spelats in. Stråkharpor har byggts och danser rekonstruerats. Men vi tror att det finns mer kvar att upptäcka i minnes-kistorna! Det är viktigt att så snart som möjligt få fram de material som finns undanlagda i Sverige och på Ormsö, medan berättelserna lever kvar.

Näst på tur att bära öns kulturarv vidare är inte bara estlandssvenskars barnbarn utan lika mycket dagens och morgondagens Ormsö-bor. Detta projekt går ut på att bygga en mötesplats tillsammans, med Ormsö-bor, estlandssvenskar i Sverige och andra intresserade. En viktig målgrupp för framtiden är barn och unga på Ormsö, i övriga Estland och i Sverige.

I sommar handlar det om att alla som är intresserade av föra vidare Ormsös kultur och historia lär känna varandra för att diskutera vad vi vill göra tillsammans. Det blir som ett mötesplats för kulturarvet! Vi hoppas kunna inspirera varandra till nya uttryck och projekt. Varför inte skönlitteratur, tidsresor, sommarteater på hembygdsgården, Youtube-klipp eller en större film?

Vi använder tolkar så att mötena kan äga rum på svenska, estniska och engelska. Du får gärna ta med dina barn. Vi ordnar med program åt dem.

Mötesplatsen är gratis, utom en liten avgift till festen.

Kokkuvõte

Jaanuar 2023

Siin on kokkuvõte arutelupäevast. Oleme sellesse kogunud märkmeid erinevate gruppide ja suurte rühmade vestlustest.

Loodame, et kokkuvõte on meile kõigile abiks edasisel tööl kultuuripärandiga ja selle süvendamise nimel Vormsil. Saatke see edasi teistelegi, kes teie arvates võiksid olla sellest huvitatud!

Vajuta SIIA

Esitlus on eesti ja rootsi keeles.

Teisipäev, 26. juuli 2022
Vormsi Talumuuseum
Sviby, Vormsi

Kl 11.00-17.00 kohtumispaik
Kl 18.30 pidu vabas vormis, õhtusöök ja vaba lava


Kuidas elati Vormsil vanasti?
Kes siin on elanud?
Kas sina tead midagi Vormsi kohta, mida tahaksid jagada teistega?
Kas soovid avastada veel midagi?


Vormsi kirst sümboliseerib Vormsi ajaloolisi juuri, elu ja kultuuri. Paljud panid tähtsama kraami oma kirstudesse teise maailmasõja ajal, enne kui pageti Rootsi, oma uuele kodumaale. Sümboolselt rääkides võime öelda, et koos kraamiga pakiti ka mälestusi.

Vaid mõned üksikud, kes sündisid Vormsil enne pagemist, on veel elus. Aga enamus sugulasi ja sõpru, samuti arhiivid ja muuseumid on lood sellest ajast juba pärinud. Lood argipäevast ja pidudest, laulud, fotod, tekstiilid ja kirjad. On kirjutatud raamatuid ja artikleid. On lindistatud Vormsilt pärit muusikat, laule ja rahvalikke koraale. On meisterdatud talharpasid ehk hiiu kandleid ja on taasloodud tantse.

Aga meie arvame, et mälukirstud sisaldavad veel nii mõndagi! On väga tähtis kätte saada veel ladustatuid mälestusi Rootsist ja Vormsilt, enne kui lood haihtuvad.

Tuleviku saare kultuuripärandi hoidjaid ei leidu vaid eestirootslaste laste, lapselaste ja lapselapselaste, vaid ka tänapäeva ja tulevaste vormsilaste seas. Käesoleva projekti eesmärk on koos luua ühise kohtumispaik, kus vormsilased, eestirootslased Rootsis ja teised huvilised võiksid üksteist tundma õppida. Tuleviku perspektiivist vaadates moodustavad lapsed ja noored Vormsil ning mujal Eestis ja Rootsis ühe olulise sihtrühma.

Selle suve kohtumispaiga mõte on kokku tuua Vormsi saare kultuurist ja ajaloost huvitatuid. Kui me oleme tuttavaks saanud, on plaan üheskoos ja rühmades arutada, mida koos võiksime ette võtta. See kõik oleks nagu üks kultuuripärandi kohtumispaik! Me loodame ja usume, et võime üksteist inspireerida otsimaks uusi väljendeid ja välja mõtlemaks uusi projekte. Miks mitte ilukirjandust, ajaretki, suveteatrit Vormsi talumuuseumis, Youtube-klippe või mõnda mängufilmi?

Kohapeal on tõlgid ja kohtumisel saab rääkida rootsi, eesti ja inglise keeles.

Lapsed on väga teretulnud! Neile koostame oma tegevuskava.

Kohtumised on tasuta, välja arvatud pidu, millel on väike pilet.

Vormsi