Arendusprojektid

“Läänemaa spordiobjektide võrgustiku ja liikumisharrastuse organisatsiooni terviklik väljaarendamine”

Meede: 2021-2027.5.2 (EK nr 5.2) Tervikliku arengu jne soodustamine mujal kui linnapiirkonnas

Projekt nr 2021-2027.5.02.23-0101 (Sihtasutus Läänemaa)

Projektiga parandatakse Läänemaa spordivaldkonnas tegutsejate võimekust valdkonna arengu suunamisel ja arendatakse ühe avaliku teenuse – liikumis- ja sportimisvõimalused – kvaliteeti. Liikumiseks ja spordiks paremate tingimuste loomisega tagatakse maakonna elanikele võrdsem kohtlemine ja teenustele parem ligipääs, aga ka paremad tingimused terviseks ja heaoluks. Projekti raames koolitatakse spordiasjalisi ja valmib ühine turundusstrateegia.

Projekti raames alustatakse 2024. aasta esimeses pooles Vormsi spordihalli ehitamise ettevalmistusi (hanked, lepingute sõlmimine). Vormsi spordihoone valmimise aeg on plaanitud 2025. aasta novembri kuuks.

Projektijuht Ülle Lass’i sõnul on Eesti Spordiregistri 2022. a andmetel Läänemaal ametlike harrastajate osakaal rahvastikust vaid 10 % ja noorte harrastajate osakaal 35%. Sellest tulenevalt soovitakse spordiprojektiga edendada sotsiaalset vastutust tervise nimel ja suurendada tervist toetavaid investeeringuid.

Kui taristu eest kannavad hoolt omavalitsused, siis maakonna spordi- ja liikumistegevuste tasakaalustatud arengu eest seisab hea Lääne maakonna Spordiliit Läänela. Paraku on koostööd iseloomustanud spordiklubide passiivsus otsustusprotsessides, vähene enesereklaam ja ka vähene tuntus. Koostööprojekt aitaks kaasa paremale koostoimimisele. Läbi integreeritud lähenemise aitab projekt kaasa ühelt poolt sporditaristu paremale kasutuselevõtule, teisalt tugevama koostöö ehitamisele erinevate valdkonnas tegutsejate vahel.

Projekti maksumus kokku 1 315 092 eurot, sellest toetuse summa 986 319 eurot ja omafinantseering 328 773 (sh Vormsi vald 266 364 eurot ja SL Läänela 62 369 eurot). Projekti kogumahust on investeering Vormsi spordihalli ehitamisesse summas 1 044 570 eurot (79% projekti kogumahust).

 

Projekt viiakse ellu aastatel 2024-2026.

Rohkem infot: Andres-Andi Sarv, Vormsi valla majandus- ja haldusspetsialist

 

“Koosloomeline Vormsi saare ettevõtluskeskkonna arendamine”

Meede: 2021-2027.5.2 (EK nr 5.2) Tervikliku arengu jne soodustamine mujal kui linnapiirkonnas

Projekt nr 2021-2027.5.02.24-0348 (Vormsi Vallavalitsus)

 

1. Vormsi valla ettevõtluskeskkonna arendamise tegevuskava koostamine

Vormsi valla arengukava 2022-2030 üks eesmärkidest seab sihiks, et Vormsil on soodsad tingimused keskkonnasõbraliku ettevõtluse ja turismi arenguks (eesmärk 3). Arengukava kirjeldab, et valla roll on olla toetav ja soodustav ja arendustegevuste keskmes peaks olema aastaringselt toimiva ettevõtluse arendamise siht. Arengukava toob välja ootused ja suunad saare ettevõtluse arengus, kuid jääb napisõnaliseks sellest, kuidas soovituni vallavalitsuse ja kohalike ettevõtjate koostöös jõutakse.

Selleks, et välja selgitada, kuidas tulla toime tänaste takistustega, luua saarel soodne keskkond koostööks ja ühiselt ettevõtluskeskkonna arengule kaasa aidata on ellu kutsutud tegevuskava koostamine. Juhtimaks tegevuskava tulemusteni on Vormsile appi tulnud ettevõtluskonsultant Jaan Urb (Cumulus Consult).

Projekti esimeseks sammuks on koguda infot ja koostada saare ettevõtjate profiil. Selleks on valla kodulehel avatud küsitlus lingil: https://www.surveymonkey.com/r/vormsiev

Palume kõikidel ettevõtlusega tegelejatel leida mõned minutid selle täitmiseks!

Projektiga on planeeritud 4 ettevõtlusseminari teemadel:

N, 5. sept kl 13-16 – ettevõtlusega seotud probleemistik, võimalikud lahendused, valla roll.  
2024.09.05 seminari kokkuvõte
2024.09.05 seminari materjal

N, 3. okt kl 13-16 – Vormsi ettevõtluse arengustsenaariumid
3.10.2024 esitlus
03.10.2024 tegevuskava

R, 1. nov kl 13-16 – tegevuskava koostamine
01.11.2024 seminari esitlus

E, 29. nov kl 10-13 – tegevuskava lõplik ülevaatamine, kokkulepped elluviimiseks

 

Arutelud toimuvad Hullos koolituskeskuses (lasteaia II korrus)

Osalema on oodatud Vormsi ettevõtjad ja teised saare ettevõtluse käekäigust huvitatud isikud!

Kohtumiseni seminaridel!

 

2. Ühisköögi rajamise idee arendamise projekt

Vormsi valla üks arenguprioriteetidest on valla tulubaasi kasvatamine ja kogukonna kestmine. Selleks on oluline toetada ettevõtluse arengut, milleks omakorda näeme võimalusi kohaliku mahetootmise ning omatoodete arendamise ja turundamise soodustamises, kohaliku tooraine väärindamises, Vormsi kui toiduturismi sihtkoha turundamises. Aga ka ühistulise tegevuse soodustamises. 
 

Üheks võimalikuks lahenduseks, mis toob ühistootmiseks (alustavad) väiketootjad kokku on ühisköök. Ühisköögis oleks esialgse idee kohaselt nõuetele vastavad eraldi ruumid liha-, kala- ja piimatoodete valmistamiseks, pakendamiseks. Ühisköögi saali saaks kasutada koolitusruumi, kohviku, söögisaalina. Lisaks tootmisruumidele pakuks ühisköök saare tänastele ja tulevikutootjatele võimalusi koostööks, tootmisega seotud kulude kokkuhoiuks, inspiratsiooniks. Ühisköök võiks tuua kokku tootjad ja tarbijad, aidata saare väiketootjatel kasvada.

 

Projekt on jagatud kaheks etapiks:
1. etapp hõlmab Vormsi ühisköögi potentsiaalsete kasutajate kaardistamist ja potentsiaalsete
kasutajate intervjueerimist.

2. etapp hõlmab kasutus- ja haldamismudeli koostamist, tulude ja kulude analüüsi, projekteerimise lähteülesande koostamist ning investorite sihtotsingut ja toetusmeetmete kaardistamist.
Projekti elluviimiseks on sõlmitud leping Heade teenuste büroo OÜ-ga. Projekti konsultant on Ebekai Härm.
I etapi raport: SIIN
II etapi raport: SIIN
Share
Vormsi