Sellest aastast on avalikel üritustel vaid korduskasutatavad nõud

Alates 01.01.2024 hakkas kehtima pakendiseaduse muudatus, mille kohaselt on avalikel üritustel lubatud kasutada toidu ja joogi serveerimiseks üksnes korduskasutatavaid anumaid ja söögiriistu.

Suvehooaeg on alanud ja Vormsilgi toimumas üksjagu avalikke üritusi. Kindlasti tekib korraldajatel küsimusi, kuidas toitlustamist uuel ja loodussõbralikumal moel korraldada. Korduskasutatavate nõude kasutamine aitab vähendada kõige saastavamate plasttoodete mahtu, mis moodustavad näiteks 70% mereprügist.  Sellega seoses tuleb avalikel üritustel alates sellest aastast serveerida toitu ja jooki korduskasutatavates nõudes.

Muudatused tekitavad ikka küsimusi. Nendest levinumatele annab vastused Kliimaministeeriumi pakendi- ja plastijäätmete valdkonna juht Kertu Sapelkov:  9 küsimust korduskasutatavate nõude kohta avalikel üritustel | Kliimaministeerium

Miks ei tohi enam kasutada biolagunevaid ja muid keskkonnasõbralikke ühekordseid nõusid? Iga ühekordne nõu, ka biolagunev, koormab keskkonda ja ei toeta ringmajandust, sest selle eeldus on materjalide võimalikult pikaaegne kasutus. Biolagunevad ja komposteeruvad nõud võivad tunduda parem alternatiiv, kuid nende tootmine ja kasutamine tekitavad endiselt palju jäätmeid ega ole tegelikult keskkonnasõbralikud.

See, et korduskasutatavad nõud teevad sündmuse kallimaks, on pigem müüt. Oluline on vaadata kulusid terviklikult, mitte võrrelda üksnes ühekordsete nõude ostmise ja korduskasutatavate rentimise kulusid. Näiteks vähendavad korduskasutatavad nõud oluliselt jäätmete hulka. Viimasel laulu- ja tantsupeol, kus kasutati korduskasutatavaid nõusid, vähenes jäätmete hulk poole võrra. Kui 2019. aastal tekkis 40 tonni jäätmeid, siis 2023. aastal 22 tonni. Seeläbi vähenesid oluliselt sündmuse jäätmekäitluskulud.

Samuti ei pea ürituse korraldaja rendikulusid üksi kandma. Koostöös toitlustajatega on võimalik kulusid jagada. Väiksematel üritustel, näiteks kodukohvikute päevadel, saab rendinõude asemel kasutada ka isiklikke keraamilisi nõusid, mis aitab rendikulu täielikult vältida.

Mõnusat ja keskkonnasõbralikku suve!

Vormsi