Olavipäev Vormsi kiriku uue katuse all

29. juulil tähistas Vormsi traditsioonilist olavipäeva, mille tähtobjektiks oli seekord Püha Olavi kirik uue punase kivikatusega.

Enne keskpäevast jumalateenistus oli Vormsi vallavalitsuse hommikukohvi rahvamajas, kuhu oli kutsutud vormsilased siit- ja sealtpool merd ning külalised. Vormsi neidude talharpa-ansambel esitas vormsirootsi lugusid ning volikogu esimehe Jaak Kaabeli ja vallavanema Maris Jõgeva tervitussõnad kõlasid nii eesti kui rootsi keeles.

Keskpäeval alanud jumalateenistusel teenisid piiskop Tiit Salumäe, Lääne praost Kaido Saak ja Tallinna Rootsi-Mihkli koguduse õpetaja Patrik Göransson. Oma jutluses tõi piiskop esile Norra esimese kristliku kuninga ja hilisema pühaku Olavi nn taasavastamise, mille nimel on suurt tööd teinud Norra suursaatkond Eestis. Samuti peatus ta Vormsi kiriku taaspühitsemisel 1990. aastal ning pühahoone hoidmisel ja kestmisel.

Kell kolm kohtusid olavipäevalised Vormsi talumuusemi fika’l ehk kohvi- ja koogilauas.  Talumuusemi hoovis kõlas Vormsi talharpa ning Rootsi päritolu nyckelharpa muusika, mida mängis Vormsi Kodukandi Ühingu esimees Torbjörn Helgesson. Eestlastele kõlas põnevalt laul „Ormö sången“ („Vormsi laul“), mille viis on tuttav laulust „Kas tunned maad“. Laulu „Ormö sången“ esitati esimest korda eestirootsiaste laulupeol Haapsalus 1933.

Olavipäeva lõpetas vaimuliku rahvalauluansambli Triskele kontsert Püha Olavi kirikus.

Egon Erkmann

2022. aasta olavipäeva kirikulised ja uue katusega Püha Olavi kirik. Foto Egon Erkmann

Vormsi