Aiajäätmete metsa alla viimine soodustab võõrliikide levikut

Sügisesed koristustööd aias toovad kaasa aiajäätmete tekke, millest on vaja vabaneda. Mõnikord viiakse aiajäätmed loodusesse – metsa alla, võsa vahele. Selliste  jäätmetega võime levitada tahtmatult loodusesse võõrliike, mis ohustavad kohalikku elusloodust.

Sügisesel aiakoristusel kogutud puulehed, niidetud muru ning muud aia- ja haljastujäätmed on küll kõdunev praht, kuid seda ei tohi viia metsa alla, võsa vahele ega kuhugi mujale loodusesse.

Ära lõigatud lillepealsete, õunte ja lehehunnikuga võib viia aiast välja soovimatuid kahjureid, kus need võtavad uue elupaiga omaks ja hakkavad  arvukalt ning kontrollimatult paljunema. Sealt jõuavad nad aga varem või hiljem taas kellegi teise koduaeda ja lõpuks ei suuda keegi nendega enam midagi ette võtta.

Tagajärgedega tegelemisest oluliselt lihtsam on probleemide ennetamine. Selle asemel, et aiajäätmed metsa alla viia ja nõnda võõrliikide levikut soodustada, on võimalik selliseid jäätmeid kompostida ja hiljem koduaias väärindada. Häid nõuandeid kompostimise kohta leiab näiteks Internetist Kompostiljoni veebilehelt https://www.kompostiljon.ee/.

– Maris Sepp, Keskkonnaameti looduskaitse korraldamise osakonna projekti peaspetsialist

 

Aiapidaja meelespea

  • Ära too oma aeda võõrliike! Mõtle hoolega, mida ja kust oma aeda tood.
  • Tõrju keelatud võõrliigid oma aiast ise. Loe lisaks: keskkonnaamet.ee/voorliigid
  • Mis kasvab Sinu aias, hoia oma aias.
  • Mis vohab hästi Sinu peenras ja lämmatab teisi liike, on suur nuhtlus ka looduses.
  • Ära vii aiajäätmeid loodusesse! Komposti need oma aias või käitu vastavalt kohaliku omavalitsuse juhistele ja võimalustele.
  • Kui vajad võõrliigi tõrjeks nõu või soovid invasiivse võõrliigi kasvukohast teatada, kirjuta info@keskkonnaamet.ee.
  • Võõrnälkjatest teavita Keskkonnaameti nutirakenduse kaudu teokaart.keskkonnaamet.ee: https://survey123.arcgis.com/share/f50da40017564ae28439e93aefc44159
  • Kui märkad looduse prügistajat või ebaseaduslikku jäätmehunnikut, teata sellest riigiinfo telefonile 1247.

 

Eesti loodus on meie ühine rikkus. Aita seda hoida, ära lase võõrliikidel seda ohtu seada!

 

Vormsi