Vormsi tuletornid

Vormsi saare tuntuim ja külastatavaim tuletorn on  Saxby majakas (1864 a.). Kokku on saarel aga kolm tuletorni:

1. Norrby (liitsihi) ülemine tuletorn, 35 m.
2. Saxby tuletorn, 24 m.
3. Norrby (liitsihi) alumine tuletorn, 22 m.

Saxby majakas

Vormsi (Saxby) tuletorni 27 meetri kõrgusel plinkiv tuli juhib sissepääsu Väinamere saarestikku ning on ühtlasi oluline dominant Vormsi kultuurimaastikul. 1864. aastal valminud torn on meie randade vanim Gordoni süsteemi järgi malmosadest monteeritud tuletorn. Tuletorni juurde ehitati ka tehnohoone, elamu, masinaruumihoone, saun, ait ja kaev. Torn on ehitatud samal ajal Kihnu ja Virtsu tuletornidega ning nendega ka välimuselt sarnane, seepärast räägib Kihnust pärit legend tuletornide ehitamisest, et maailmas on neid vaid kolm, üks Kihnus, üks Vormsis ja kolmas merepõhjas, mis olevat omakorda mereteel olles teadmata kohas kaduma läinud.

Saxby majaka ja lähiümbruse ajaloo kogumise ja eksponeerimisega tegeleb MTÜ Tuletorni Linnak: https://www.vormsi.info/

Saxby majakas on külastajatele avatud 31. maist kuni 31. augustini, kolmapäevast pühapäevani kella 10–16, muul ajal kokkuleppel.

Pileti hind on täiskasvanutele 2€, koolilastele 1€ ja alla 6-aastastele lastele tasuta.

 

Norrby majakad

Norrby alumine ja ülemine majakas, mis asuvad saare idaosas, on ehitatud 1935. aastal raudbetoonist. Norrby ülemine tuletorn on enne II maailmasõda ehitatud tornidest suurim, selle läbimõõt 3 ja ehituskõrgus 34 meetrit. Alumise tuletorni kõrgus on 22 meetrit ja läbimõõt 2 meetrit.