Vormsi talumuuseum

Tere tulemast Vormsi Talumuuseumisse!

 

Vormsi on saar, kus sajandeid elasid rootslased. Varasemad teadaolevad dokumendid räägivad asustusest juba 13. sajandil. Vormsi oli rootsikeelne saar, kus näiteks 1934. aastal elas 2393 rootslast ning 122 eestlast.

Vormsi Talumuuseum on tüüpiline II maailmasõja eelne vormsirootslaste talu koos sellega kaasnevaga. Talu on taastatud vanade fotode ja kirjalike allikate abil ning loomulikult ka Vormsis sündinud ja sõja eest Rootsi põgenenud vormsilaste mälestuste põhjal.

Muuseumis saab näha autentselt renoveeritud rookatusega hooneid, suurt hulka tarbeesemeid ja rõivaid ning fotonäitusi Vormsi ning rannarootsi alade elu-olust. Nii mõnedki tarbeasjad olid saare isoleeritud kultuuris teistsugused, kui mandril harjutud nägema, olgu selleks Vormsi rõivamood, mesitarud või kaelakoogud. Muuseumi pärliks on töökorras traditsiooniline suitsusaun, kus nii mõnelgi laupäeval saunaahi köeb.

Rannarootsi alad säilitasid pikki sajandeid oma eripärase kultuuri ja elustiili. Kuigi nüüd on Vormsis teised ajad ning palju on muutunud, jääb rannarootsi kultuur Vormsi Talumuuseumis endiselt kestma.

Vormsi Talumuuseumi Pearse talu (Pearsgården) asub Sviby külas kilomeetri kaugusel sadamast Hullo poole. Muuseumis on müügil Vormsi käsitöö, suveniirid ja Vormsi teemalised raamatud.

 

Avatud: 15. mai – 12. september 2021 / K-P kell 11-17

Piletid: täiskasvanu 3 €, pensionär 2,50 €, kuni 18a kooliõpilane 1,50 €, kuni 8a laps tasuta

 

Aadress: Pearse talu, Sviby küla, Vormsi

Tel: +372 53088320

E-post: talumuuseum@vormsi.ee

 

Arveldusarve Swedbankis:

EE262200221018119377

Vormsi Kodukandi Ühing