Vormsi talumuuseum

Tere tulemast Vormsi Talumuuseumisse!

Vormsi on üks peamistest kohtadest Eestis, kus rootslased on elanud juba sajandeid – kõige varasemad teadaolevad dokumendid räägivad asustusest juba . sajandil. Sajandeid oli Vormsi pea täielikult rootsikeelne saar, 1930-ndatel elas Vormsis ligi 3000 rannarootslast.

Vormsi Talumuuseumis on taastatud tüüpiline II maailmasõja eelne vormsirootslaste talu koos sellega kaasnevaga. Talu on taastatud vanade fotode ja kirjalike allikate abil ning loomulikult ka Vormsis sündinud ja sõja jalust Rootsi põgenenud vormsilaste mälestuste põhjal. Muuseumis saab näha autentselt renoveeritud rookatusega hooneid, suurt hulka tarbeesemeid ja rõivaid ning fotonäitusi Vormsi ning rannarootsi alade elu-olust. Nii mõnedki tarbeasjad olid saarel isoleeritud kultuuris pisut teistsugused, kui mandril harjutud nägema, olgu need Vormsi katusekivid, mesitarud, rõivamood või kaelakoogud. Muuseumi pärliks on töökorras traditsiooniline suitsusaun, kus nii mõnelgi laupäeval saunaahi köeb.

Rannarootsi alad säilitasid pikki sajandeid oma eripärase kultuuri ja elustiili. Kuigi nüüd on Vormsis uued ajad ning muutunud on palju, jääb rannarootsi kultuur Vormsi Talumuuseumis endiselt kestma.

Vormsi Talumuuseumi Pearse talu (Pearsgården) asub väikeses Sviby külas kilomeetri kaugusel sadamast Hullo poole. Muuseumis on müügil Vormsi käsitöö ning suveniirid. Samuti saab meie juures teha väikese kohvipausi. Suvekuudel toimuvad erinevad sündmused ja õpitoad, juulikuus saab näha puupaadi valmistamist, mais, juuni alguses ning septembris haapsalu salli kudumist.

Vormsi Talumuuseum

Avatud 20. mai – 13. september 2020
K-P kell 11-17
Pilet täiskasvanule 2.50 ja koolilapsele 1.-

Aadress: Pearse talu, Sviby küla, Vormsi
Tel: +372 53088320
E-post: talumuuseum@vormsi.ee

Arveldusarve Swedbankis:

EE262200221018119377

Vormsi Kodukandi Ühing