Vormsi Talumuuseum

Vormsi on saar, kus sajandeid elasid rootslased. Varasemad teadaolevad dokumendid räägivad asustusest juba 13. sajandil. Vormsi oli rootsikeelne saar, kus näiteks 1934. aastal elas 2393 rootslast ning 122 eestlast.

Vormsi Talumuuseum on tüüpiline II maailmasõja eelne vormsirootslaste talu koos sellega kaasnevaga. Talu on taastatud vanade fotode ja kirjalike allikate abil ning loomulikult ka Vormsis sündinud ja sõja eest Rootsi põgenenud vormsilaste mälestuste põhjal.

Muuseumis saab näha autentselt renoveeritud rookatusega hooneid, suurt hulka tarbeesemeid ja rõivaid ning fotonäitusi Vormsi ning rannarootsi alade elu-olust. Nii mõnedki tarbeasjad olid saare isoleeritud kultuuris teistsugused, kui mandril harjutud nägema, olgu selleks Vormsi rõivamood, mesitarud või kaelakoogud. Muuseumi pärliks on töökorras traditsiooniline suitsusaun, kus nii mõnelgi laupäeval saunaahi köeb.

Rannarootsi alad säilitasid pikki sajandeid oma eripärase kultuuri ja elustiili. Kuigi nüüd on Vormsis teised ajad ning palju on muutunud, jääb rannarootsi kultuur Vormsi Talumuuseumis endiselt kestma.

Vormsi Talumuuseumi Pearse talu (Pearsgården) asub Sviby külas kilomeetri kaugusel sadamast Hullo poole. Muuseumis on müügil Vormsi käsitöö, suveniirid ja Vormsi teemalised raamatud.

Avatud 2024

  • 15. mai – 23. juuni K-P 11-17
  • 24. juuni – 11. august iga päev 11-17
  • 12. august – 8. september K-P 11-17
  • 9.–29.  september L-P 11-17

Piletid

Täiskasvanu 4 €, pensionär 3.50 €, kuni 18a kooliõpilane 2 €, kuni 8a laps tasuta.

Giiditeenus grupile 20 €.

Külastamine väljaspool ametlikke lahtiolekuaegu on võimalik kokkuleppel: 20 eurot/tund, millele lisandub piletihind.

Aadress

Talumuuseumi tegevuse toetamiseks saab teha ülekande: Vormsi Kodukandi Ühing, EE262200221018119377 Swedbank

Külastajatel on võimalus vanadel maatelgedel muuseumi vaipa kududa.

Võimalus kasutada talumuuseumi koosolekuruumi reoveeritud talli II korrusel. Ettetellimisel ka kohvilaud suupoolisega. Mahutavus kuni 20 inimest.

Võimalus korraldada talumuuseumis üritusi renoveeritud talli saalis ja õuealal väljaspool muuseumi lahtiolekuaegu (11-17). Kasutada saab laudu, toole, olemas on WiFi. Mahutavus 60 inimest.

Vormsi Talumuuseumit toetab:

 

 

 

 

 

Vormsi