Vormsi saarel algas Garage48 e-residentsuse arendusnädalavahetus

Otseülekanne otse Vormsi rahvamajast pühapäeval kell 15 Delfi portaalis ja Postimehe veebiväljaandes ning Garage48 kodulehel!

Vormsi saarel algas Garage48 e-residentsuse arendusnädalavahetus, mille eesmärgiks on luua Eesti e-residentidele uusi ja innovaatilisi rakendusi ja teenuseid. Tegu on terves maailmas esmakordse taolise üritusega, kus IT-valdkonna professionaalid saavad kokku e-residentide ja ettevõtjatega, et arendada meeskonnatööna tooteid ja teenuseid e-residentsuse avatud ID-platvormile.

Esimese poolaja esitatud ideed katavad ideid loomadest avaliku sektorini – platvorm, mis võimaldab gerenreerida legaalseid dokumente, põhikirja genereerija, ID-kaardi põhine kaardimakse, lihtne ja kiire viisatataotlemise platvorm, krüpteeritud turvaline suhtlusvõrgustik, äriprotsessi optimeerimise konsultanditeenus e-residentidele, ühisplatvormirahastuse osanike koosolekuplatvorm ja palju muud!

Arendusnädalavahetusele on tulnud üle 100 arendaja, disaineri, projektijuhi, turundusjuhi ning valdkonna esindaja ja visionääri. Lisaks juhendavad arendustegevust mitmed mentorid Eestist ja välismaalt, nii era- kui ka avalikust sektorist. Osalejaid on tulnud kokku 26 riigist sh Jaapanist, Hiinast, USA-st, Columbiast, Austraaliast, Hollandist, Anguillast, Lätist, Pakistanist, Portugalist, Valgevenest, Soomest, Poolast, Liibanonist, Türgist jne.

Garage48 e-residentsuse Tallinna ja Tartu eelüritustel esitleti mitmeid põnevaid ideid ja ootan juba suure huviga arendusnädalavahetuse finaali, et näha valmivaid prototüüpe. Loodan väga, et siit saab alguse mitu e-residentsuse digitaalse identiteedi platvormi kasutavat teenust, millest on e-residentidele tulevikus reaalset kasu,“ ütles e-residentsuse programmi juht Kaspar Korjus.

“e-residentsuse platvormile on teretulnud teenuseid arendama kõik sellest huvitatud arendajad ja teenusepakkujad. E-residentsuse platvormi võib nii mitmeski mõttes võrrelda Apple’i App Store’iga, see annab võimaluse luua e-residentidele erinevaid vajalikke teenuseid. On väga oluline, et arendajad ja ettevõtjad märkaksid uut kliendibaasi, kellele saaks juba täna oma teenuseid pakkuda,“ lisas Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi side ja riigi infosüsteemide asekantsler Taavi Kotka.

Arendusnädalavahetuse jooksul luuakse üle 10 töötava prototüübi, millest võivad areneda uued iduettevõtted. Arendajad esitlevad 48 tunniga valminud innovaatilisi lahendusi arendusnädalavahetus e finaalis otseülekande vahendusel. Ülekannet saab jälgida Delfi portaalist ja Postimehe veebiväljaandest  ning ka Garage48 kodulehel 13. septembril algusega kell 15:00.

Eesti on esimene ja seni ainus riik maailmas, mis pakub e-residentsust. Alates 2014. aasta detsembrist annab e-residentsus välisriikides elavatele välismaallastele Eesti elanikega sarnased võimalused Eesti e-keskkonnas tegutsemiseks ja e-teenuste kasutamiseks. E-residentidele väljastatakse digi-ID, mis annab välismaalasele võimaluse ajada asju digitaalselt ja asukohast sõltumata.

Nii on näiteks võimalik kasutada e-teenuseid, mis võimaldavad väljastpoolt Euroopa Liitu pärit inimesel luua omale baaskeskus Euroopa Liidus asjaajamiseks – tal on võimalik asutada äriühing Eestis ning osaleda aktiivselt selle juhtimises, elades ise näiteks Ameerika Ühendriikides. Eesti e-residendid võivad asutada interneti kaudu ettevõtte, teha e-panganduse tehinguid, saada ligipääsu rahvusvahelistele makseteenuste pakkujatele, esitada tuludeklaratsiooni elektrooniliselt, kaugjuhtida ettevõtet ning digitaalselt allkirjastada dokumente ja lepinguid.

E-residendi digi-ID ei ole füüsiline isikut tõendav või reisidokument ja sellel ei ole fotot. E-residentsus ei anna kodakondsust, maksuresidentsust, elamisluba ja Eestisse või Euroopa Liitu sisenemise luba.

Arendusnädalavahetus toimub rahvusvahelisi hackathon’e korraldatava Garage48, EAS’i,  Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning Riigi Infosüsteemi Ameti koostööna.

Garage48 e-residentsuse arendusnädalava hetus toimub Euroopa Liidu struktuurifondide programmist “Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine” Euroopa Regionaalarengu Fondi rahastusel.

Täpsem info:

– arendusnädalavahetuse kohta: http://garage48.org/ events/garage48-e-residency

– töös olevate projektide ja toodete kohta saate lugeda lisa Garage48 blogis aadressil http://garage48.org/ blog

– e-residentsuse kohta: http://e-resident.gov. ee

Vormsi