Vormsi eestlaste ja rootslaste kultuurikohtumine 26. juulil

Teisipäeval, 26. juulil on Vormsi Talumuuseumis kultuurikohtumine Öppna Ormsökistan!/Avagem Vormsi kirst!. Tegu on kohtumispäevaga, mis soovib lähendada ja suurendada kontakte vormsirootslaste ja vormsilaste vahel.

Idee algataja on vormsirootslane Elisabeth Hedfors (Kersleti, Vormsi/Jönköping, Rootsi) ja pärimusmuusik ja talharpa-mängija Sofia Joons Gylling (Helsingfors, Soome). Projekti nimi tuleb ideest, et Vormsi puna-valge-must riidekirst sümboliseerib Vormsi ajaloolisi juuri, elu ja kultuuri. Idee autorid arvavad, et mälukirstud sisaldavad veel mõndagi avastamatut nii Rootsis kui Vormsil.

Tuleviku saare kultuuripärandi hoidjaid ei leidu vaid eestirootslaste laste, lapselaste ja lapselapselaste, vaid ka tänapäeva ja tulevaste vormsilaste seas. Kultuuripäev loob ühise kohtumispaiga, kus vormsilased, eestirootslased Rootsis ja teised huvilised võiksid üksteist tundma õppida. Seda enam, et Olavipäeva (29. juuli) eel ja ajal viibib kodusaarel palju vormsirootslasi.

Samuti on kohtumisel oluline kahe keele – rootsi ja eesti keele – kõlamine, mis on saare identiteedikeelteks. Kohtumisel on tõlgid, et osalejad saaksid ennast väljendada end emakeeles. Korraldajad loodavad, et keelte kõlad innustavad ühe või teise keele õppimist (ka vormsirootslaste seas on iseseisvad eesti keele õppijad olemas, kes soovivad kogeda selle praktilist kasutamist.) Lisaks on suhtluskeeleks ka inglise keel.

Kultuurikohtumine toimub terve päev erinevate teemadega gruppides ning ühistegevustest.

Temaatiliste gruppide loomisel saab iga huviline kaasa aidata, täites registreerimisvormi SIIN.

Õhtul on pidu, kus kõlab muusika ja Vormsi Kra:m katab õhtusöögilaua (peo pääse on 5 eurot).

Vaata ka eesti- ja rootsikeelset lehekülge vormsi.ee/ormsokistan

Vormsi