Planeering on konkreetse maa-ala (edaspidi planeeringuala) kohta koostatav terviklik ruumilahendus, millega määratakse seaduses sätestatud juhtudel maakasutus- ja ehitustingimused.
Planeering koosneb planeerimise tulemusena valminud seletuskirjast ja joonistest, mis täiendavad üksteist ja moodustavad ühtse terviku.
Planeeringu seletuskirjas esitatakse planeeringuala ja selle mõjuala analüüsil põhinevad järeldused ja ruumilise arengu eesmärgid, nende saavutamiseks valitud planeeringulahenduse kirjeldus ning valiku põhjendused.
Detailplaneering koostatakse kohaliku omavalitsuse üksuse territooriumi osa kohta ning vajaduse korral avalikes veekogudes kaldaga püsivalt ühendatud või kaldaga funktsionaalselt seotud ehitiste planeerimiseks.
Kehtiva üldplaneeringu (kehtestatud 14.06.2004) kohaselt on kogu Vormsi saar detailplaneeringu kohustusega ala. Külasüdamikes on lihtsustatud ehitustingimused ja kaalutlusotsuse alusel on võimalik ehitada detailplaneeringuta. Teatud juhtudel tuleb koostada üldplaneeringut muutev detailplaneering, sellisteks juhtudeks on näiteks ehituskeeluvööndi vähendamise vajadus. Kui on vaja kaaluda keskkonna strateegilise hindamise või Natura hindamise vajadust, tuleb koostada vastavad eelhinnangud.
Juhend eelhinnangu koostamiseks asub SIIN.
Maakorralduslikud toimingud on kinnisasja jagamine, liitmine, piiride muutmine, osade vahetamine, samuti kinnisasja või selle osa ümberkruntimine ja piiride kindlakstegemine. Maakorralduse läbiviimisel lähtutakse maakorralduse nõuetest, mis tagavad kinnisasja otstarbeka kasutamise ja majandamise, kehtestatud planeeringu korral planeeringulahendusest, kinnisasja omaniku õigustest ja avalikest huvidest. Maakorralduse läbiviimine valla territooriumil kuulub omavalitsuse pädevusse.
Maakorralduse ja piiritoimingute läbi viimiseks on Maa-amet loonud digitaalse katastrirakenduse MinuKataster.
Juhised erinevate maakorraldustoimingute teostamiseks on kättesaadavad aadressil https://kataster.ee/maatoimingud/maakorraldus-ja-piiritoimingud
MinuKatastri rakenduses saab avalik kasutaja, maaomanik, maamõõtja, kohaliku omavalitsuse maakorraldaja ja kooskõlastaja teha katastriandmetest väljavõtteid, andmepäringuid ja katastriandmeid alla laadida.
MinuKatastri rakenduse kaudu saab maaomanik:
- algatada erinevaid maakorraldusega seotud tegevusi;
- maatoiminguteks volitusi anda;
- asutusele või ettevõttele esindajat lisada;
- suhelda katastripidajaga;
- esitada katastriandmete kohta parandusettepanekuid;
- jälgida katastrimenetlusi.
Katastriüksuse lähiaadressi (nime) muutmiseks esitab maaomanik Vormsi Vallavalitsusele vabas vormis avalduse. Digitaalselt allkirjastatud avaldus saata aadressil vv@vormsi.ee