Kui ohus on sinu elu, tervis või riigi julgeolek – olgu selleks ohuks ulatuslik keemiaõnnetus, loodusõnnetus või sõjaline rünnak – siis on kõige olulisem, et sa saaksid kiiresti teada, mis toimub ja kuidas käituda. Just selleks ongi viimastel aastatel Eestis välja arendatud ohuteavitussüsteemi, mille nimi on EE-ALARM.
Ohuteavituse saadab riik inimestele alati mitme kanali kaudu
Ohuteavituse kanaliteks on praegu mobiilirakendused „Ole valmis!“ ja „Eesti.ee“, SMS-teavitus ohupiirkonnas olevatele inimestele, ribatekstid ETV ja ETV+ kanalites ja ERR.ee portaalis. Kõige äärmuslikematel juhtudel käivitatakse ka sireenivõrgustik. Millistes kanalites ja kui ulatuslikult riik ohuteavituse edastab, sõltub olukorra tõsidusest ja ulatusest. Ohuteavituse läbi saad teada, mis on juhtunud, kuidas käituda ning kust saad täiendavat infot.
Sireenid annavad märku, et varju kohe lähimasse siseruumi
Kui kõikidel juhtudel saad läbi ohuteavituse teada, mis on juhtunud ja kuidas käituda, siis sireenid sisulist infot edasi ei anna, vaid mängivad 30-sekundilise vahega minutipikkust heli. Sireenide ainuke eesmärk on äratada sinu tähelepanu ning sellisel juhul pead alati ainult ühte asja tegema: varjuma otsekohe lähimasse siseruumi, soovitatavalt tugevate seintega ruumi ning akendest eemale. Kui oled ohutumas kohas, siis otsi lisainfot veebilehelt kriis.ee, kus on juba täpsem info, mis on juhtunud ning kuidas käituda.
Riik on sel kevadel võtnud fookusesse just ohuteavituse, et tutvustada Eesti inimestele neid viise, kuidas riik ohtudest teada annab ning kuidas sellisel juhul käituda. Siit ka üleskutse kõigile laadida alla „Ole valmis!“ ja/või „Eesti.ee“ äpid ning rääkida ka lähedastega üle, kuidas käituda, kui kuuled sireene.
Sireenivõrgustik on välja arendamisel, praegu katab see järgmisi asulaid: Ahtme, Haapsalu, Jõgeva, Jõhvi, Keila, Kohtla-Järve, Kuressaare, Kärdla, Maardu, Narva, Paide, Paldiski, Pärnu, Põlva, Rakvere, Rapla, Sillamäe, Tallinn ja selle lähiümbruse tiheasustusalad, Tapa, Tartu, Valga, Viljandi, Võru.
14. mai pärastlõunal käivitatakse Kaitseväe suurõppuse Siil ajal üleriigiliselt ka ohuteavituse terviksüsteem
Ohuteavituse käivitamisega antakse esmakordselt elanikkonnale reaalne kogemus, kuidas riik inimestele ohtudest teada annab. Eesmärk on vaadata üle Kaitseväe ja ka Päästeameti tegevused ning protsessid ohuteavituse väljasaatmisel.
Soovitused inimestele 14. mail:
- Elage oma tavapärast elu.
- Rääkige enne seda oma lähedastega, eriti laste ja vanavanematega, et ohtu ei ole, et nad oleksid valmis selleks ning vajadusel selgitage ka üle, kuidas reaalses olukorras siis tegutsema peaks.
- Vaata käitumisjuhiseid veebilehelt olevalmis.ee. Samalt lehelt on võimalus ka kuulata, missugust heli sireenid teevad.
Loo autor: Oskar Lepik, päästeamet