Kuidas olla valmis kriisiks?

Erinevateks kriisideks tasub valmis olla meil kõigil. Riiklik veebileht kriis.ee annab infot nii koroona kui Ukraina sõjapõgenike kohta, samuti jagab üldiseid soovitusi.

Olulisemad punktid kriisiks valmisoleku kohta

Varu koju oma pere jaoks piisav kogus joogivett, ravimeid ja toitu, sh arvesta ka koduloomadega. Toitu varudes soeta toiduaineid, mida sööd ka tavaolukorras ja mis ei rikne liiga kiiresti.

Varu koju taskulamp või patarei toitel lamp, varupatareid, küünlad, tikud.

Varu koju piisav kogus sularaha.

Veendu, et su telefon, nutiseade, arvuti jms on parooliga kaitstud. Võimalusel kasuta 2 astmelist autentimist. Ära ava kahtlaseid linke ega anna oma isikuandmeid ega paroole ei telefoni ega e-kirja teel mitte kellelegi. Kui sul tekib kahtlus, siis teavita politseid.

Kontrolli, et autol oleks paak alati pooltäis.

Soeta endale patareide, dünamo või päikesepatareidega töötav raadio. Uudiseid ja kriisiinfot saad kuulata ka autoraadiost.

Mõtle läbi, kas Sinu lähedased või tuttavad võivad kriisiolukorras abi vajada, ja lepi nendega kokku, kuidas omavahel ühendust hoiate. Arvesta seejuures, et kriisi korral ei pruugi tavapärased sidevahendid toimida.

Koosta loetelu naabri, kogukonna olulisimate isikute ning omavalitsuse ja riigi asjaomastest kontaktandmetest, et saaksid kriisi ajal kiiresti ja tõhusalt tegutseda.

Hoia akupank alati laetuna, et saaksid vajaduse korral mobiiltelefoni laadida.

Võimalusel hoia autos mobiilitelefoni laadija, teede atlas, lumelabidas, soe tekk, taskulamp.

Kontrolli enda ja oma lähedaste ID-kaardi kehtivust, vajadusel alusta pikendamist.

Mõtle läbi, kuhu või kelle juurde sa saad minna, kui oma kodus mingil põhjusel olla ei saa (nt elektrikatkestus).

Jaga
Vormsi