Sotsiaalteenused Vormsi vallas
Sotsiaalteenuste eesmärk on toetada vallaelanike iseseisvat toimetulekut, heaolu ja osalust kogukonnas. Teenused on suunatud inimestele, kelle igapäevane toimetulek on takistatud terviseseisundi, vanuse, puude, majandusliku olukorra või muude sotsiaalsete probleemide tõttu.
Teenuste osutamine ja korraldamine lähtub inimese abivajadusest, toimub sotsiaalhoolekande seaduse (SHS) ja teiste valdkonda reguleerivate õigusaktide alusel. Teenuste saamiseks tuleb pöörduda vallavalitsuse sotsiaaltöö- ja haridusspetsialisti poole, kes hindab inimese abivajadust, nõustab ja aitab taotluse esitamisel ning korraldab teenuse osutamise.
Sotsiaaltöö- ja haridusspetsialist: Maret Võrno, e-post: maret.vorno@vormsi.ee, tel: 5345 3622
Üldjuhul on taotluse esitamine vormivaba, isikute abistamiseks on koostatud taotluste näidised. Sotsiaalteenuse taotluse näidisvorm on leitav SIIN.
Vormsi Vallavalitsuse osutatavad ja korraldatavad sotsiaalteenused
Vallavalitsus osutab vältimatut sotsiaalabi, koduteenust, sotsiaaltransporditeenust, eluruumi tagamise teenust ja muid vajaduspõhiseid teenuseid. Sotsiaalteenuste eest võib vallavalitsus küsida tasu vallavalitsuse 26.05.2025. a korralduse alusel: sotsiaalteenuste hinnad. Mõjuva põhjuse korral võib sotsiaaltöö eest vastutav ametnik vähendada inimese omaosalust teenuse eest tasumisel.
Vallavalitsus korraldab väljaspool kodu osutatavat üldhooldusteenust, tugiisikuteenust, täisealise isiku hooldust, isikliku abistaja teenust, varjupaigateenust, turvakoduteenust, asendushooldusteenust, järelhooldusteenust, lapsehoiuteenust ja võlanõustamisteenust.
Täiendavalt aitab vallavalitsus häirenuputeenuse teenuse saamise korraldamisel, toetab peresid perelepituse, leinanõustamise või muu sotsiaalse abivajaduse korral ning väljastab liikumispuudega või pimedat inimest teenindava sõiduki parkimiskaarti.
Julgustame pöörduma kuriteo, vägivalla või kriisijuhtumi korral ohvriabi poole. Eesmärk on toetada ohvrite toimetulekut ja turvatunnet ning ennetada vägivalla kordumist. Ohvriabitöötaja suunab vajadusel psühholoogilisele nõustamisele, kuriteo puhul on võimalik taotleda kuriteoohvri hüvitist.
1. Vältimatu sotsiaalabi
Isikule, kes on sattunud sotsiaalselt abitusse olukorda kas elatusvahendite kaotuse või puudumise tõttu, tagatakse toit, riietus ja ajutine majutus. Vältimatut sotsiaalabi osutatakse isikule seni, kuni ta ei ole enam sotsiaalselt abitus olukorras.
2. Koduteenus
Koduteenuse eesmärk on toetada täisealise inimese iseseisvat ja turvalist toimetulekut kodus, aidates säilitada ja parandada tema elukvaliteeti ja on mõeldud inimestele, kes oma tervisliku seisundi, tegevusvõime või elukeskkonna tõttu vajavad igapäevastes toimingutes kõrvalabi. Vormsi vallas on koduteenuse otsene tegija hooldustöötaja. Hooldustöötaja aitab:
- kütta ahju või pliiti,
- valmistada toitu,
- koristada eluruume ja pesta pesu,
- osta toiduaineid ja esmatarbevahendeid,
- käia koos teenuse saajaga arsti juures või aidata muudes vajalikes asjaajamistes väljaspool kodu.
Koduteenuse hind on 2,5 eurot/tund. Teenuse maht sõltub inimese abivajadusest ja kokkulepitud abistamise sagedusest, vastavalt sellele kujuneb teenuse kogumaksumus.
3. Sotsiaaltransporditeenus
Sotsiaaltransporditeenus on üldjuhul mõeldud puudega või vanaduspensioniealistele inimestele, kellel ei ole võimalik kasutada isiklikku või ühistransporti. Teenus aitab inimestel liikuda tööle, kooli või kasutada avalikke teenuseid. Sotsiaaltransporditeenuse tellimuse saab esitada suuliselt, sh telefoni teel. Sõidu hinnad:
- Vormsi valla piires 2,50 eurot ühe tellitud sõidu kohta sihtpunkti ja tagasi;
- mandrile sõites 0,25 eurot/km ühe tellitud sõidu eest, lisandub sõiduki ja sõidu tellija(te) parvlaevapileti hind.
4. Eluruumi tagamise teenus
Eluruumi tagamise teenuse eesmärk on kindlustada eluruumi kasutamise võimalus isikule, kes ei suuda oma sotsiaalmajandusliku olukorra tõttu endale ja oma perekonnale sobivat eluaset tagada. Eluruumi kasutamiseks sõlmitakse vallavalitsuse ja isiku vahel kirjalik üürileping. Eluruumi ühe kuu üürimäärad:
- Kalffi talu korterites nr 1, 2, 3 ja 4 koos küttekuludega 3,45 eurot/m2;
- ajutisel sotsiaalpinnal, majas nr 1 ja 2, koos duši kasutamise ja pesupesemise võimalusega 25 eurot.
5. Väljaspool kodu osutatav üldhooldusteenus
Teenuse eesmärk on turvalise keskkonna ja toimetuleku tagamine täisealisele isikule, kes terviseseisundist, tegevusvõimest või elukeskkonnast tulenevatel põhjustel ei suuda kodustes tingimustes ajutiselt või püsivalt iseseisvalt toime tulla. Sobiva hooldekodu valib inimene ise või aitab selle leidmisel sotsiaaltöö eest vastutav ametnik. Hooldekodus elades katab inimene ise majutuse, toitlustuse ja muud isiklike vajadustega seotud kulud, Vormsi vald hüvitab hooldusteenuse kulud kuni 600 euro ulatuses kuus.
6. Tugiisikuteenus
Tugiisik juhendab, motiveerib ja arendab isiku iseseisvust ja omavastutuse võimet olukordades, kus inimene vajab tuge sotsiaalsete, majanduslike, psühholoogiliste või tervislike probleemide tõttu. Lapse tugiisik aitab last hooldada ning tagada turvaline ja toetav kasvukeskkond. Tugiisikuteenust osutatakse pere juures kodus või muudes vajadustest tulenevates kokkulepitud asukohtades. Vallavalitsus abistab tugiisiku leidmisel ja tasub teenuse eest kuni 700 tunni ulatuses aastas Vabariigi Valitsuse poolt kinnitatud tunnitasu alammäära alusel.
7. Täisealise isiku hooldus
Täiselalise isiku hooldaja aitab teenuse saajat tegevustes, mille sooritamiseks vajab isik puude tõttu füüsilist kõrvalabi. Hooldaja abistab igapäevaelu tegevustes, nagu liikumine köögi- ja hügieenitoimingud, riietumine, majapidamistööd jm toimingud, milleks on vajalik juhendamine või kõrvalabi. Täisealise isiku hoolduse teenus on teenuse saajale tasuta, hooldaja saab toetust raske puudega isiku hooldamise eest 80 eurot/kuus ja sügava puudega isiku hooldamise eest 100 eurot/kuus.
8. Isikliku abistaja teenus
Isikliku abistaja teenus aitab vähendada isiku seadusjärgsete hooldajate hoolduskoormust. Abistaja lähtub abistatava isiku erivajadusest ja tööjuhistest, puudega inimene peab olema võimeline korraldama oma asjaajamist ning koordineerima isikliku abistaja tööd. Isiklikuks abistajaks ei määrata isikut, kes elab teenuse saajaga samas eluruumis või on tema lähisugulane. Vajadusel abistab vallavalitsus sobiva isikliku abistaja leidmisel. Isikliku abistaja teenus on tasuline, teenuse hind on Vabariigi Valitsuse poolt kinnitatud tunnitasu alammäär.
9. Varjupaigateenus
Varjupaigateenusega tagatakse ööbimispaik inimesele, kes ei ole ise võimeline endale ööbimiskohta leidma. Teenuse saamist aitab korraldada vallavalitsus, teenuse hind lähtub teenuseosutaja hinnakirjast, sh arvestatakse teenuse saaja majanduslikke võimalusi.
10. Turvakoduteenus
Turvakoduteenusega tagatakse abivajajale lapsele ajutine eluase, turvaline keskkond ja esmane abi ajaks, mil on vajalik tagada lapse turvalisus ja edasise elu korraldamine.
11. Asendushooldusteenus
Teenusega tagatakse vanemate hoolduseta lapsele tema heaolu ja õigused ning luuakse peresarnased elutingimused. Teenuse osutaja on hoolduspere, perekodu või asenduskodu.
12. Järelhooldusteenus
Järelhooldusteenust osutatakse vastavalt juhtumiplaanile, tagades asendushoolduselt ja eestkostelt lahkuva isiku iseseisev toimetulek ja õpingute jätkamine. Vallavalitsus tagab isikule eluaseme ning vajaduspõhised tugiteenused ja toetused. Teenuse rahastamisel arvestatakse isiku sissetulekut.
13. Lapsehoiuteenus
Teenusega toetatakse last kasvatava isiku toimetulekut või töötamist või vähendatakse lapse erivajadusest tulenevat hoolduskoormust. Lapsehoiuteenust võimaldatakse kas lasteaiakoha asemel või kuni 18-aastasele lapsele, kellel on raske või sügava puue. Teenus on tasuline, teenuse hind on Vabariigi Valitsuse poolt kinnitatud tunnitasu alammäär, Vallavalitsus võib hüvitada teenuse maksumuse kas osaliselt või täielikult, arvestades inimese abivajadust ja valla eelarvelisi võimalusi.
14. Võlanõustamisteenus
Võlanõustamisteenuse pakkuja toetab isikut võlausaldajaga läbirääkimiste pidamisel, uute nõuete rahuldamisel ja aidatakse vältida uute võlgnevuste tekkimist.
15. Muud vajaduspõhised teenused
Vajaduspõhiste teenuste hinnad:
- pesu pesemine 3 eurot/masinatäis;
- duši kasutamine 1,5 eurot/kord;
- sooja toidu kojukanne või einestamine Vormsi Lasteaed-Põhikooli sööklas 1 eurot/portsjon.
Vallavalitsus võib taotlejale sotsiaalteenuste maksumuse kas osaliselt või täielikult hüvitada, arvestades inimese abivajadust ja valla eelarvelisi võimalusi.