Kui I etapp sisaldas Vormsi ühisköögi potentsiaalsete kasutajate kaardistamist ja intervjueerimist, siis II etapp hõlmas kasutus- ja haldamismudeli koostamist, tulude-kulude analüüsi, eskiisprojekti täiendamist, projekteerimise lähteülesannete koostamist ja toetusmeetmete kaardistamist.
Koostaja Ebekai Härm Heade Teenuste büroost on tulemused kokku võtnud nii: Vormsi ühisköök-tootearenduskeskuse projekt on Vormsi vallavalitsuse poolt ellu kutsutud, et toetada kohalike tootjate ja ettevõtjate ning saare majandusarengu edendamist. See on ainulaadne võimalus säilitada ja arendada saare traditsioone, edendada ettevõtlust ja hoida kohalikku kogukonda tugeva ja elujõulisena. Omavalitsuse juhtrolli ja kohalike ressursside väärindamise kaudu loodetakse luua pikaajaline ja jätkusuutlik mõju Vormsi majandusele ja kogukonna elule.
Vormsi ühisköök-tootearenduskeskuse tulevased kasutajad on motiveeritud kohalikust toorainest toidutoodete tootmisest ning säilitama ja edendama kohalikku toidupärandit. Ületada tuleb väljakutsed, mis komplitseerivad lihatooraine väärindamisega seotud tegevusi. Kala väärindamisega seotud tegevuste tegemiseks põhimõttelisi takistusi ei ole. Pagaritoodete ning aia- ja metsasaaduste väärindamine on lihtsamini lahendatav.
Ühisköök-tootearenduskeskuse olemasolu pakuks Vormsi toidutootmise sektoris paindlikke ja kuluefektiivseid lahendusi tootmisprotsesside optimeerimiseks, innovatsiooniks ja uute toodete arendamiseks. Keskuse pakutavad teenused, nagu juurdepääs tipptasemel seadmetele ja ühisturundus, aitaksid Vormsi toidutootmisega tegelevatel ettevõtjatel püsida konkurentsivõimelised ja arendada kvaliteetseid tooteid, mis vastavad turu nõudmistele ja seadusandlikele nõuetele.
Projekti edu sõltub suuresti omavalitsuse ja huvitatud osapoolte koostööst. Kohalikud ettevõtjad ja teised huvilised on oluline osa selle projekti elluviimisel, kuna ühiselt jagatav taristu ja teadmised loovad lisaväärtust kogu saare kogukonnale.
Arvestades vajadusi, investeeringu suurust ja mahtu tuleb rahastuse allikad leida koostöös eri osapooltega. Kohalikul omavalitsusel kui ka ettevõtjatel tuleb panustada investeeringu tegemisse nii aja- kui rahaliste ressurssidega. Kasutades toetusmeetmeid ja leides sotsiaalset vastutust hindavaid investoreid on võimalus, et Vormsi ühisköök-tootearenduskeskuse projekti saab täismahus teostada.
Vormsi ühisköök-tootearenduskeskus on rohkem kui lihtsalt tootmisruum – see on investeering kohaliku kultuuri ja identiteedi säilitamisse, kogukonna jätkusuutlikku arengusse ning piirkonna majanduslikku mitmekesistamisse. Loodav keskus võib saada Eestis ainulaadseks eeskujuks, kuidas maapiirkonnas tagada erinevatest toorainetest toodetavate toidutoodete tootmine ühes ja samas hoones. Samuti võib keskusest kujuneda koostööplatvorm, kus nii kohalikud ettevõtjad kui ka innovatsiooni hindavad välisettevõtjad saavad katsetada ja luua tooteid, mida hindavad tänased teadlikud tarbijad.
Olen kokkuvõtvalt veendunud, et Vormsi ühisköök-tootearenduskeskus on suure potentsiaaliga projekt, millel on võimekust kujundada saare kogukonda, tugevdada kohalikku majandust ning soodustada jätkusuutlikku toidutootmist ja innovatsiooni. Vormsi saare ettevõtlusel on potentsiaali kasvada ja areneda käesoleva projekti toel.
Täies mahus on raport leitav: SIIT