Vormsi noortetuba

Selle aasta 11. märtsil avasime rahvamaja rõduruumis Vormsi noortetoa. Laste ja vanemate käest olen kuulda  saanud palju positiivset tagasisidet. Siin saab nüüd aeg-ajalt mängimas käia ja Vormsi laste sünnipäevadki on enamus siin peetud.

Vormsi noortetuba eellugu on tegelikult pikk – 2017. a. sai hakatud koos Haapsalu ja tollase Ridala vallaga koos käima teiste endiste Läänemaa valdade esindajatega koostöögrupis, kus sai genereeritud ideid, mida innovaatilist võiks kolme peale koos teha ja mida me ka tegelikult vajaksime. Suureks abiks oli mulle aktiivne lapsevanem, noor ja tollane  hoolekogu esinaine Maaja Mätlik. Vormsi puhul kerkisid isegi sellised ideed, nagu sild ja maal ja vees liikuv sõiduk, nagu Olimar Kallase MÕV, kuid kõige paindlikumaks lahenduseks tundus olevat siiski noortetuba – selline mõnus koht, kus noored saavad koos käia, mängida, oma ideid välja käia, pidusid pidada. Kuna noored ju enamasti peale 9. klassi lahkuvad saare pildist, siis on noortetuba ka piisavalt paindlik – iga uus noor annab sellele ja selle tegevustele oma näo.

Noortetoa rahastus selguski alles üle aasta hiljem – 2018.a. lõpus. Tuli kirjutada uus projekt ja lubati kasutamiseks algse 8000 euro asemel 4000 eurot. Kirjutasin projekti küll uuesti, aga siiski 8000 peale, nagu alguses olime lootnud ja oodanud. Ja saimegi selle jõulukingituse. Siinkohal palju tänu Haridus- ja Teadusministeeriumile ning Eesti Noorsootöö Keskusele. Viimases on meie haldjas-ristiisaks olnud Kuldar Adel, kellele siirad tänusoovid!

Üle poole aasta on siis avamisest möödunud ja lisaks sünnipäevadele ja niisama mängimistele oleme tänu saadud rahastusele sisustanud ruumi mitmete suuremate ja väiksemate mängudega, playstationiga, ekraaniga, kott-toolide, mööbli ja ilusate kaltsuvaipadega Vormsi Käsitöö Seltsist. Oleme saanud osta ka paar seiklusraja elementi, mis kohe varsti Seiklusringi poolt kiigeplatsi servale üles paneme. Luureretked OÜ on teinud meil toreda seiklusliku päeva, oleme õppinud kotte ja ketse kaunistama, saanud teada optilistest illusioonidest ja teadlikust noorteajakirjast „Minu maailm“, teinud ägeda noortepeo, korraldanud aktiivse noore Ormi algatusel mitmeid turniire. Suvel saime tööle võtta samuti noore, kõigest 15-aastase Kadri-Liisi, kes sai noortega hea kontakti. Sügisesed-talvised pühapäevased meisterdused, kus taaskasutame ja räägime loodusest ja tähtpäevadest ning ka muid maailma tarkusi, on samuti noortetoa eelarvega läbi viidud. Ka kunstilaupäev oli tore – kunstiõpetaja Liisi Karydi tutvustas akvarellide imelist maailma ja valmisid šedöövrid.

Palju tänu kõigile, kes on noortetoa tegevusi toetanud hea sõnaga! See on isegi kõige rohkem, vähemalt minu jaoks, väärt olnud, ja aidanud aru saada, et aeg ega raha pole raisatud olnud.

Tatjana Sääs

Vormsi kultuuri- ja noorsootöö spetsialist

Vormsi