Algab üleriigiline mardi- ja kadrisantide rahvaloendus

 

Eesti Folkloorinõukogu koostöös Rahvakultuuri Keskusega korraldab üleriigilise sanditamistraditsioone elavas kasutuses ja au sees hoidva aktsiooni “Hakkame santima!” raames mardi- ja kadrisantide rahvaloenduse, mille eesmärk on teada saada, millistes Eesti piirkondades enim mardi- ja kadrisante ringi jookseb.

Soovime “Hakkame santima!” aktsiooniga populariseerida meie oma ägedaid sanditamiskombeid ning olukorrast parema ülevaate saamiseks korraldamegi mardi- ja kadrisantide rahvaloenduse. Mardi- ja kadrisandijooksmine on koos sõprade või sõpruskonnaga lõbus sügisene ettevõtmine, samas ka oluline osa meie kultuuripärandist,” ütles “Hakkame santima!” aktsiooni eestvedaja Kati Taal.

“Mida rohkem mardi- ja kadrisante end kirja paneb, seda parema ülevaate mardi- ja kadrisandijooksmise seisust üleriigiliselt saame,” lisas Taal.

Kõik mardi- ja kadrisandid on oodatud end kirja panema aktsiooni kodulehel www.mardipaev.com.

“Hakkame santima!” aktsiooni kulminatsiooniks on rahvusvaheline festival koos 24. novembril toimuva üle-eestilise kadrisandijooksmisega, mille raames viime läbi ka mardi- ja kadrisantide rahvaloenduse.

Aktsioon “Hakkame santima!” toimus esimest korda möödunud aastal mardipäeval, tänavu on võetus fookuseks kadripäev ja kadrisantidega seotud kombestiku sügavam tutvustamine.

Lisaks üleskutsele tulla katri ja marti jooksma on käesoleval aastal “Hakkame santima” raames toimunud ja toimumas sanditamiskombeid põhjalikumalt tutvustavad koolitused Tartus, Tallinnas, Kohtla-Järvel ja Haapsalus, saab näha põnevaid, oma maa sanditamiskombestikku tutvustavaid väliskollektiive, osaleda kontserditel, õpitubades ja kadripidudel. Aktsiooni kodulehelt www.mardipaev.com leiab videosid ja nõuandeid sanditama mineku ettevalmistamiseks.

“Hakkame santima!” lõppeb sel aastal suure kadripeoga 25. novembril Pärimusmuusika Aidas Viljandis, kus saab kohtuda läti, vene, isurite, eesti ja teiste rahvaste sanditajatega.

Nii mardisant kui kadrisant on õnne pant! Hakkame santima!

FB event: mardisantide rahvaloendus: https://www.facebook.com/events/475625649706750/

FB event: kadrisantide rahvaloendus: https://www.facebook.com/events/736269610221378/

Mardisantide rahvaloenduse plakat manuses.

Palume infot jagama oma võrgustikes, et saaksime kadri- ja mardisandid üle loetud,)

Lähem info:

Kati Taal

“Hakkame santima!” eestvedaja

E-post. Kati.taal@rahvakultuur.ee

Tel: 58022858

www.mardipaev.com

Vormsi